ROZWIĄZANIA PROŚRODOWISKOWE W DRUKARNIACH GRUPY AGORA
W drukarniach Grupy Agora został zainstalowany obieg wody lodowej z wykorzystaniem chłodnic powietrznych umożliwiających wykorzystanie zewnętrznej temperatury jako czynnika chłodu, co przyniosło znaczące oszczędności energii elektrycznej.
Dodatkowo, we wszystkich drukarniach zainstalowano odzysk ciepła odpadowego ze sprężarek powietrza, dzięki temu ciepło odpadowe wykorzystywane jest do ogrzewania ciepłej wody użytkowej oraz do centralnego ogrzewania.
W drukarniach zainstalowano strefowe wyłączniki oświetlenia, które pozwalają na oświetlenie tylko pracujących urządzeń. Tradycyjne jarzeniowe źródła światła sukcesywnie są wymieniane na źródła światła LED. Analogicznie do strefowych wyłączników oświetlenia, sprężone powietrze jest dostarczane tylko i wyłącznie do stref, w których pracują urządzenia.
W 2017 r. w drukarni w Tychach rozpoczęto wymianę central klimatyzacyjnych na nowoczesne z zastosowaniem falowników w napędzie, co ma prowadzić do oszczędności w energii elektrycznej. Używane jest tam również proekologiczne rozwiązanie do produkcji form drukowych, składające się z wysokowydajnej naświetlarki Advantage N-DL XXT oraz urządzenia czyszcząco-gumującego Attiro VHS. Inwestycja umożliwiła tyskiej drukarni z Grupy Agora znaczącą redukcję zużycia wody oraz odpadów powstających podczas obróbki chemicznej. W efekcie możliwe jest też obniżenie kosztów związanych z całym procesem produkcyjnym i jednoczesne zwiększenie jego wydajności.
W Warszawie zlikwidowano wózki gazowe, co przyczyniło się do zmniejszenia zużycia gazu propan-butan, a co za tym idzie - również zmniejszenia emisji CO2.
AMS I "GODZINA DLA ZIEMI"
W 2017 r. AMS kolejny raz wziął udział w międzynarodowej akcji "Godzina dla Ziemi", która odbywa się w każdą ostatnią sobotę marca, począwszy od 2007 r. i polega na wyłączeniu świateł na całą godzinę zarówno przez zwykłych ludzi, jak również firmy i instytucje
25 marca 2017 r. o godz. 20:30 zostały wyłączone światła w backlightach (w tym w Dynamic Backlight) w całej Polsce. Łącznie akcja objęła ponad 1000 nośników.
Jednocześnie firma chciała przypomnieć klientom, że ma w ofercie inteligentny system nośników, w którym można sterować oświetleniem (włączać i wyłączać), a tym samym kreatywnie wykorzystywać ten element w kampaniach komercyjnych. Dzięki monitoringowi systemu w czasie rzeczywistym możliwa jest również sprawna naprawa potencjalnych usterek.
Cała akcja miała też skłonić mieszkańców miast do refleksji nad zmianami klimatu.
Zobacz
"CZYSTE I WYGODNE BIURO"
Administracja budynku Agory przy ul. Czerskiej 8/10 w Warszawie przygotowała dla swoich pracowników specjalny informator pod hasłem: "Czyste i wygodne biuro". Postawione w nim cele dla całego zespołu to m.in.:
- dbałość o atmosferę we wspólnej, wygodnej i estetycznej przestrzeni,
- usprawnienie właściwego dostępu serwisu sprzątającego do podłogi, biurek itp., a przez to optymalizacja pracochłonności, a zatem także kosztów usług sprzątania,
- czyste i zdrowe powietrze w budynku - redukcja kurzu, bakterii, alergenów,
- szybkie zgłaszanie potrzeby pomocy obsługi budynku.
Informacje na temat utrzymania czystości stanowiska pracy i jego bezpośredniego otoczenia oraz segregacji odpadów były przesyłane w przyjaznej formie grafik w e-mailach kierowanych do wszystkich pracowników oraz umieszczane w przestrzeni biurowej (na specjalnych ramkach).
Dzięki akcji pracownicy mogli poznać i utrwalić zasady dotyczące pracy biurowej, w tym związane z recyklingiem, ponieważ od 2015 r. w budynku wprowadzony został system segregacji śmieci zgodny z gospodarką odpadami dzielnicy Mokotów, z dodatkową frakcją zbiórki makulatury.
KRANÓWKA DO PICIA
W 2016 r. w budynku Agory przy ul. Czerskiej 8/10 w Warszawie administracja całkowicie zrezygnowała z zakupu wody do picia w plastikowych baniakach i przeprowadziła akcję zachęcającą pracowników do picia wody z kranu. Dzięki regularnym badaniom Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie potwierdza, że woda z kranu jest czysta i bezpieczna dla zdrowia. Dodatkowo Agora regularnie bada wodę pitną zbieraną w zbiornikach wodnych, potwierdzając jej jakość i zdatność do picia.
RECYCLING ŻYCZLIWOŚCI
Podczas spotkania zarządu z pracownikami w listopadzie 2017 r. cały zespół Grupy Agora został zaproszony do udziału w akcji "Recykling życzliwości". Akcja została zainicjowana przy okazji likwidacji papierowego archiwum "Gazety Wyborczej". Uzyskane w ten sposób środki wsparły szczytny cel, który został wybrany w głosowaniu pracowników. Najwięcej głosów otrzymała Fundacja Agory.