29 września 2025 / 16:54
W niedzielę, 28 września br. Radio ZET skończyło 35 lat. Muzyczny finał obchodów tego jubileuszu przypadł dzień wcześniej - 27 września w Warszawie podczas koncertu „Roztańczony PGE Narodowy 2025”. Na największej imprezie tanecznej w Polsce pojawiło się ponad 50 tysięcy osób, a transmisję z wydarzenia w Telewizji Polsat oglądało prawie 3,75 mln widzów*.
Podczas koncertu na Stadionie Narodowym pod patronatem Radia ZET, współprowadzonego przez naszego prezentera Kamila Baleję, zaprezentowały się gwiazdy sceny muzycznej: m.in. Kombii, Justyna Steczkowska, Doda, Feel i Boney M, a także najpopularniejsi wykonawcy muzyki tanecznej, m.in. Zenek Martyniuk, Boys, Sławomir i Stachursky. Na scenie nie zabrakło także urodzinowego tortu, Wielkiego Chóru Radia ZET i uroczystego odśpiewania „Sto lat” wspólnie ze wszystkimi uczestnikami wydarzenia.
Radio ZET rozpoczęło nadawanie 28 września 1990 r. – najpierw jako Radio Gazeta, by jeszcze w tym samym roku przyjąć nazwę Radio ZET. Pierwszą częstotliwością emisji była 67 UKF, a pierwszą piosenką wyemitowaną na antenie – „Wuthering Heights” Kate Bush. Założycielem stacji był dziennikarz Andrzej Woyciechowski. Radio ZET, jako pierwsza stacja w Polsce, nadawała codzienne poranne wywiady z politykami na żywo w programie „Gość Radia ZET”. Stacja uruchomiła również „Czerwony telefon”, dzięki któremu słuchacze mogli przekazywać istotne informacje do weryfikacji przez dziennikarzy. W latach 1995–2000 nadawano też „Komputerową listę przebojów” – pierwszą codzienną listę muzyczną tego typu w kraju.
Po śmierci Woyciechowskiego w 1995 r. Radio ZET zmieniło profil na muzyczno-informacyjny, podkreślając swój rozrywkowy charakter. W 1994 r. stacja uzyskała status jednej z dwóch ogólnopolskich komercyjnych rozgłośni.
W sam dzień 35. urodzin – w niedzielę, 28 września ramówka Radia ZET została wzbogacona o urodzinowy program – gośćmi stacji były wybitne wokalistki, które przez lata tworzyły muzyczny klimat Radia ZET: Edyta Bartosiewicz, Kayah, Beata Kozidrak, Sylwia Grzeszczak i Kasia Stankiewicz. W ramach specjalnego odcinka formatu „Sceny ZET”, czyli sesji live z udziałem gwiazd, wystąpili Varius Manx i Kasia Stankiewicz , którzy – podobnie jak Radio ZET – obchodzą w tym roku 35-lecie istnienia.
Na poniedziałek, 29 września Radio ZET zaplanowało wielki finał konkursu „Urodzinowa żądza pieniądza”, w którym do wygrania na antenie stacji jest nawet 1 000 000 zł.
*Dane Nielsen Audience Measurement: Zasięg programu „Roztańczony PGE Narodowy” w dniu 27 września 2025 r. w Telewizji Polsat to prawie 3,75 mln odbiorców w grupie 4+ (osoby, które oglądały koncert co najmniej 5 minut bez przerwy).
Powrót