31 marca 2022 / 13:36
Ślad węglowy i działania na rzecz klimatu, równość płci, walka z dyskryminacją oraz obrona wolności słowa – to przewodnie zagadnienia raportu opisującego kluczowe działania z obszaru ESG podjęte przez Grupę Agora i Agorę S.A. w 2021 r. Raport, w którym znalazły się też cele na 2022 r., jest dostępny w interaktywnej formie na stronie raportESG.agora.pl – w polskiej i angielskiej wersji językowej.
–Ostatnie 2 lata to czas olbrzymiej niepewności zarówno w życiu każdego z nas, jak i przedsiębiorstw, w których pracujemy. Dlatego też teraz – bardziej niż kiedykolwiek – pojęcie „społeczna odpowiedzialność biznesu” nabiera nowego wymiaru – podkreśla w liście otwierającym raport Bartosz Hojka, prezes zarządu Agory. – W 2021 r. podjęliśmy starania, aby idea zrównoważonego rozwoju miała wpływ na każdy obszar działalności Agory. Wsłuchaliśmy się w głosy naszych wszystkich interesariuszy i wspólnie, na podstawie badania istotności, zdefiniowaliśmy priorytetowe zagadnienia ESG, które uwzględnimy w naszych działaniach w najbliższych latach.
W „Raporcie ESG” Grupy Agora za 2021 r. zaprezentowane zostały wyniki intensywnych działań w obszarach związanych ze środowiskiem naturalnym, wpływem społecznym i ochroną praw człowieka, jak również odpowiedzialnym zarządzaniem i etyką biznesu, opartych na założeniach Agendy 2030 ONZ na rzecz Celów Zrównoważonego Rozwoju.
Podstawą do stworzenia raportu było zdefiniowanie priorytetowych zagadnień ESG na podstawie przeprowadzonego badania istotności. Wśród nich są zmiany klimatu i wpływ środowiskowy, zaprezentowany w części Środowisko (E). Aby zmierzyć się z tym zagadnieniem i rozpocząć proces neutralizacji wpływu na klimat, Agora po raz pierwszy obliczyła ślad węglowy (zakres 1 i 2, zgodnie z metodologią GHG Protocol), przeprowadzając przy tym analizę szans, zagrożeń i ryzyk klimatycznych. Spółka zdefiniowała podstawowe obszary bezpośredniego wpływu na środowisko naturalne, jak również opisała dotychczasowe i planowane działania w dążeniu do neutralności klimatycznej. Prócz tego, po raz pierwszy zaprezentowane zostały informacje dotyczące działalności Grupy Agora wyszczególnionej w tzw. unijnej Taksonomii, będące kolejnym krokiem na drodze do efektywniejszego podejmowania decyzji biznesowych zrównoważonych środowiskowo.
Jednym z kluczowych elementów, które przyczyniają się do rozwoju Agory, są działania społeczne opisane w rozdziale Społeczeństwo i Prawa człowieka (S). W 2021 r. marki i media Grupy Agora podejmowały liczne inicjatywy zarówno pomocowe, jak i informacyjne związane z kryzysem humanitarnym, równością płci, działaniem na rzecz zmniejszania nierówności społecznych, a także ochroną wartości demokratycznych i wolności słowa w Polsce. Przykładem jest m.in. akcja #Mediabezwyboru, w której w lutym 2021 r. redakcje Agory, wraz z większością przedstawicieli wolnych mediów w Polsce, zaprzestały działania na 24 godziny, aby pokazać, jak może wyglądać świat pozbawiony niezależnego dziennikarstwa.
W części Etyczny biznes (G) znalazły się natomiast informacje o standardach działania Agory w relacjach z otoczeniem i opis systemu zarządczego spółki. W rozdziale „Miejsce pracy” po raz pierwszy zaprezentowany został wskaźnik GCR (Glass Ceiling Ratio) obrazujący równość szans awansu każdej z płci, obliczany odrębnie dla poszczególnych szczebli hierarchii organizacyjnej, Wskazuje on, iż awans kobiet w Grupie Agora na stanowiska menedżerskie nie jest trudny. Raport pokazuje również m.in., że struktura zatrudnienia pod względem różnorodności płci jest w Grupie Agora bardzo zbilansowana. Kobiety stanowią 53,0% wszystkich pracowników oraz 51,0% kadry wyższego i średniego szczebla całej organizacji.
W publikacji, prócz podsumowania działań podjętych w raportowanym okresie, spółka wyznaczyła sobie również konkretne cele na 2022 r.
„Raport ESG Grupy Agora i Agory S.A. za 2021 r.” jest dostępny w formie interaktywnej na raportESG.agora.pl – w polskiej i angielskiej wersji językowej. Na stronie znajduje się również formularz, w którym wszyscy czytelnicy i czytelniczki publikacji mogą wyrazić swoją opinię na jej temat, jak również oczekiwania odnośnie podsumowania za 2022 r.
Raport obejmuje informacje i skonsolidowane dane niefinansowe grupy kapitałowej Agora i jej jednostki dominującej spółki Agora za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 r. Tegoroczna edycja została przygotowana zgodnie z międzynarodowymi Standardami Global Reporting Initiative (GRI Standards 2021), bez poddania zewnętrznej weryfikacji. To już szósty raport niefinansowy, który został przygotowany przez zespół komunikacji korporacyjnej Agory.
Agora S.A. powstała w 1989 r.; od 1999 r. jest notowana na giełdzie w Warszawie. Jej działania obejmują takie obszary, jak prasa drukowana i multimedialne wydania cyfrowe, portale i projekty internetowe, radio, kino, reklama zewnętrzna, a także wydawanie książek oraz produkcja i dystrybucja filmowa.
Agora i jej spółki z grupy kapitałowej od początku swojego istnienia realizują działania z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu, inicjując oraz angażując się w szereg projektów wspierających realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Podejście do tej kwestii opiera się na takich filarach, jak: transparentność, budowanie relacji z partnerami i otoczeniem firmy, różnorodność wśród pracowników oraz wysoka jakość produktów i usług. Grupa Agora na bieżąco informuje o swoich działaniach z obszaru społecznej odpowiedzialności biznesu na stronie: www.agora.pl/news/odpowiedzialny-biznes.
Powrót