Komunikat prasowy
Jutrzejsze wydanie "Gazety Wyborczej Katowice" ukaże się w całości jako komiks! W ten sposób "Gazeta", wspólnie z biurem Europejskiej Stolicy Kultury, przypomni o komiksowych tradycjach i osiągnięciach Górnego Śląska.
Na Górnym Śląsku komiks cieszy się popularnością od wielu lat. Już przed wojną, w popołudniówce "Siedem groszy" czytelnicy mogli śledzić komiks Franciszka Struzika opowiadający o przygodach bezrobotnego Froncka. Zaraz po wojnie grupa miłośników komiksu stworzyła w Katowicach redakcję "Nowego Świata Przygód - Ilustrowanego Tygodnika dla Młodzieży", w którym czytelnicy mogli śledzić przygody Tarzana oraz lokalnego superbohatera porucznika Grota. Pierwszy numer ukazał się 20 marca 1946 roku. W tygodniku publikowali najlepsi ówcześni twórcy komiksów, a debiutanckie opowiadanie wydrukował najwybitniejszy twórca science-fiction - Stanisław Lem.
Jutro - 18 marca 2011 roku, w związku z 65. rocznicą publikacji pierwszego numeru "Nowego Świata Przygód", katowicka
"Gazeta Wyborcza" zostanie wydana jako komiks. Nie jedna historyjka, nie strona i nie rozkładówka, ale całe wydanie będzie komiksem - to pierwsza taka publikacja lokalna w Polsce, a może nawet, jak przypuszczają organizatorzy akcji, na świecie! Numer powstaje we współpracy z katowickim biurem Europejskiej Stolicy Kultury.
Aby stworzyć pełne komiksowe wydanie, wszystkie teksty piątkowej "Gazety" trafią do rąk najlepszych i najpopularniejszych polskich rysowników komiksowych, którzy przygotują ich obrazkowe wersje. Część historii dziennikarze i twórcy komiksów opracowali wcześniej, ale wiele artykułów - szczególnie newsy - będą powstawać na bieżąco. Dzięki temu w piątek czytelnicy katowickiej "Gazety Wyborczej" znajdą w numerze wszystkie jego elementy - felietony ulubionych autorów, wiadomości lokalne i sportowe, a także reportaże "Magazynku".
Dla "Gazety" rysują takie gwiazdy komiksu, jak m.in.: Michał "Śledziu" Śledziński - twórca kultowego "Osiedla Swoboda", Mateusz Skutnik i Karol Konwerski - autorzy filozoficznej powieści graficznej o Panu Blakim, jeden z najciekawszych twórców komiksu niezależnego Maciej Pałka - autor świetnie przyjętych "Laleczek" oraz Maciej Turek - gliwicki twórca komiksów z cyklu "Fastnachtspiel".
- Chcielibyśmy, aby ten specjalny numer "Gazety" w Katowicach upamiętniał rolę miasta w historii polskiego komiksu i pokazał drogę, jaką przeszedł polski komiks: od gazetowych pasków, przez branżowe periodyki po krańcową negację i nieśmiałe odrodzenie się w postaci publikowanych domowym sposobem zinów. Chcemy też przypomnieć tę prostą prawdę: komiksy i gazety są nierozłączne, zwłaszcza w Katowicach - mówią twórcy akcji.
Czytelnicy, którzy od historii obrazkowych wolą tradycyjne teksty, będą je mogli przeczytać na stronie internetowej "Gazety Wyborczej Katowice" -
www.katowice.gazeta.pl.