Komunikat prasowy
Małgorzata Kolińska-Dąbrowska otrzymała główną nagrodę dziennikarską Amnesty International za najlepszy tekst o prawach człowieka. Została nagrodzona za reportaż "Pan nikt" o Turku Cüneycie Polacie skarżącym Polskę w Strasburgu za złamanie jego praw.
"Ten artykuł łączy w sobie niezwykłą historię z tekstem o charakterze interwencji dziennikarskiej". ( ) Pokazuje, jak w praworządnym demokratycznym państwie (...) można utracić możliwość korzystania z większości praw i wolności, które gwarantuje konstytucja". - podkreślił Mateusz Król, prezes Amnesty International Polska w uzasadnieniu nagrody.
Tekst Małgorzaty Kolińskiej-Dąbrowskiej pt. "Pan nikt" ukazał się w "Dużym Formacie", magazynie "Gazety Wyborczej" 29 września 2011 r. Jury konkursu Złote Pióro Amnesty International wyłoniło zwycięzcę spośród ponad 60 artykułów zgłoszonych do nagrody.
W poprzednich latach wśród wyróżnionych Piórem Nadziei dziennikarzy "Gazety Wyborczej" byli: Magdalena Grzebałkowska, Maria Kruczkowska, Tomasz Kwaśniewski, Ewa Siedlecka, Witold Szabłowski.
Autorką statuetki Pióra Nadziei - pióra otoczonego drutem kolczastym - jest warszawska artystka Iwona Lifshes.