Godziny pracy 9:00 - 17:00
Przejdź do kontaktu
Spółka
Kurs akcji [PLN]
Zmiana[PLN]
AGORA S.A.
ul. Czerska 8/10
00-732 Warszawa
AGO 0%
mWIG40 0%
WIG-MEDIA 0%
Regon: 11559486
Numer KRS: 59944
NIP: 526-030-56-44
8 grudnia 2021 / 14:01
Podczas wtorkowej gali Grand Press, najważniejszych w Polsce wyróżnień dziennikarskich, aż 6 nagród otrzymali dziennikarze związani z mediami Agory. Najważniejszy laur wieczoru – tytuł Dziennikarza Roku 2021 trafił do Andrzeja Poczobuta z „Gazety Wyborczej”.
Andrzej Poczobut, korespondent „Gazety Wyborczej” z Mińska, otrzymał tytuł Dziennikarza Roku 2021. Nagrodę w imieniu dziennikarza, który od ośmiu miesięcy znajduje się w białoruskim więzieniu, odebrał Jarosław Kurski, pierwszy wicenaczelny „Gazety Wyborczej”. – Siłą Andrzeja Poczobuta nie jest to, że on napisał jakiś ważny tekst w tym roku. O wiele ważniejsza była jego postawa, ważniejsza niż niejeden reportaż, komentarz czy publicystyka. To świadectwo, że wolność słowa nie ma ceny i nie podlega negocjacjom – mówił Jarosław Kurski podczas gali.
Dziennikarz Roku to wyróżnienie za profesjonalizm, promowanie światowych standardów pracy w mediach i przestrzeganie etycznych kanonów zawodu. O zwycięstwie decyduje liczba punktów uzyskana w głosowaniu redakcji z całej Polski – Andrzej Poczobut zdobył w nim 182 punkty.
Radosław Leniarski z „Gazety Wyborczej” otrzymał nagrodę im. Bohdana Tomaszewskiego. To wyróżnienie dla dziennikarza sportowego mającego doskonały warsztat dziennikarski, prezentującego elegancję w posługiwaniu się językiem polskim oraz wysoką kulturę zawodową i osobistą.
Radosław Leniarski został doceniony m.in. za podejmowanie newralgicznych tematów i wysoką klasę, z jaką się z nimi mierzy.
Katarzyna Wężyk z „Gazety Wyborczej” została nagrodzona za Książkę Reporterską Roku - była nią publikacja „Aborcja jest”, wydana przez Wydawnictwo Agora. Autorka zdobyła również Nagrodę Czytelników.
– Materiał dowodowy jest w tej książce wstrząsający. Mamy wreszcie książkę, która odczarowuje temat – napisała w laudacji Beata Stasińska.
Jacek Harłukowicz z „Gazety Wyborczej” otrzymał Grand Press w kategorii News za cykl „Sprawa śmierci Dmytro Nikiforenki”. Tekst opowiada o działaniu policji i śmierci młodego Ukraińca we wrocławskiej izbie wytrzeźwień. Jest porównywany do głośnego materiału o Igorze Stachowiaku, który zmarł po pobiciu go przez policjantów na komisariacie.
Paweł Figurski i Jarosław Sidorowicz z „Gazety Wyborczej Kraków” otrzymali Grand Press w kategorii Dziennikarstwo śledcze za cykl „Afera Daniela Obajtka”. W swoich tekstach opisali brudne interesy w zawrotnej karierze Daniela Obajtka, dziś szefa Orlenu.
Magdalena Rigamonti otrzymała Grand Press w kategorii Wywiad za cykl podcastów dla TOK FM pt. „Rzeczpospolita Kościelna”. To seria dziesięciu podcastów, w których Magdalena Rigamonti rozmawiała z polskimi politykami o Kościele w Polsce.
Grand Press to największy konkurs dziennikarski w Polsce. Organizatorami 25. edycji konkursu byli tradycyjnie magazyn „Press” oraz Fundacja Grand Press. Konkurs składa się z dwóch części: rywalizacji w kategoriach tematycznych Grand Press, w których nagrody za najlepsze materiały dziennikarskie przyznaje jury oraz konkursu na Dziennikarza Roku, którego wybierają kolegia redakcyjne.
Więcej informacji - https://grandpress.press.pl/
Powrót