Godziny pracy 9:00 - 17:00
Przejdź do kontaktu
Spółka
Kurs akcji [PLN]
Zmiana[PLN]
AGORA S.A.
ul. Czerska 8/10
00-732 Warszawa
AGO 0%
mWIG40 0%
WIG-MEDIA 0%
Regon: 11559486
Numer KRS: 59944
NIP: 526-030-56-44
3 lutego 2025 / 12:11
Jedenaście materiałów dziennikarskich otrzymało nominacje do głównej kategorii Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego za rok 2024. Po trzy nominacje przyznano w kategoriach „Autor internetowy” oraz „Dziennikarz dla planety”. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni podczas jubileuszowej 20. gali konkursu, która odbędzie się 26 lutego br.
W tym roku Nagroda Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego obchodzi jubileusz dwudziestu lat istnienia. Po raz pierwszy wręczono ją w 2005 roku w 10 rocznicę śmierci patrona nagrody i twórcy Radia ZET. Nagroda stała się jednym z najbardziej prestiżowych wyróżnień dziennikarskich w Polsce. Przyznawana jest autorom najważniejszych publikacji medialnych w danym roku, które zdaniem Kapituły łamią stereotypy, wykraczają poza schematy i zaglądają za kulisy otaczającej nas rzeczywistości.
Za rok 2024 nominacje w konkursie otrzymali: Ignacy Dudkiewicz („Kontakt”) za książkę „Pastwisko. Jak przeszłość, strach i bezwład rządzą polskim Kościołem”; Kamil Dziubka (Onet) za artykuł „Ujawniamy taśmy ziobrystów. Informator prokuratury nagrywał ich przez dwa lata”; Paweł Figurski i Patryk Słowik (Wirtualna Polska) za cykl publikacji o ministrze nauki Dariuszu Wieczorku; Mariusz Gierszewski (Radio ZET), Szabolcs Panyi (VSquare.org), Wojciech Cieśla i Anna Gielewska (Frontstory.pl) za tekst „Węgierski apartament za miliony. Odnaleźliśmy Daniela Obajtka w Budapeszcie”; Anna Goc („Tygodnik Powszechny”) za wywiad „Boniecki i Krall: przyjaźń na całe życie”; Jacek Harłukowicz (Onet) za artykuł „Pół miliarda od PiS i niebotyczne marże. Tak zarabiał twórca Red is Bad. Ujawniamy podsłuchy CBA”; Renata Kim („Newsweek”) za cykl publikacji o Collegium Humanum; Sebastian Klauziński (tvn24.pl) i Maria Pankowska (OKO.Press) za cykl artykułów o kulisach dotacji dla Fundacji Profeto; Michał Kokot („Duży Format”) za cykl reportaży o mafii śmieciowej w Pakości; Szymon Opryszek (OKO.Press) za reportaż „Czy Europie grozi kryzys fentanylowy? Reporterskie śledztwo OKO.Press”; Tomasz Patora i Joanna Pęcharska-Fiałek („Uwaga!” TVN). Wśród nominowanych w kategorii „Autor internetowy” znaleźli się: Maciej Okraszewski (Dział Zagraniczny); Aleksandra i Piotr Stanisławscy (Crazy Nauka); Hubert Walas (Good Times Bad Times). W kategorii „Dziennikarz dla planety” nominacje otrzymali: Szymon Bujalski (Dziennikarz dla klimatu); Katarzyna Kojzar (OKO.Press); Magda Łucyan (TVN/TVN24).
Składy Kapituł i więcej szczegółów na stronie: www.nagrodawoyciechowskiego.pl
Celem głównej Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego jest uhonorowanie dziennikarzy za odwagę w docieraniu do prawdy, odkrywanie tego, co wcześniej było ukryte lub niedopowiedziane i przyczynianie się do pozytywnych zmian. Kandydatury zgłaszane są przez członków Kapituły, w skład której wchodzą szefowie redakcji lub ich zastępcy, a także dyrektorzy i dyrektorki informacji głównych polskich mediów informacyjnych. Zgodnie z regulaminem nie mogą zgłaszać materiałów ze swoich redakcji, ani z redakcji powiązanych, a także głosować na dziennikarzy reprezentujących tę samą redakcję co członek Kapituły. Głosowanie wyłania nominowanych i laureatów.
Oprócz statuetki zwycięzca w kategorii głównej otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 50 tysięcy zł. Nagrody finansowe w pozostałych kategoriach wynoszą po 30 tys. zł.
Organizatorem konkursu i fundatorem nagrody głównej, a także w kategorii „Autor internetowy” jest Radio ZET. Mecenasami i fundatorami Nagrody „Dziennikarz dla planety” są Fundacja Climate & Strategy i KR Foundation. Partnerzy Merytoryczni: Instytut Monitorowania Mediów, Stowarzyszenie „Demagog” i Patronite. Partner Prawny: Kancelaria DZP.
Powrót