21 września 2022 / 16:00
Aż 50,5 tys. osób bawiło się w tym roku na 4 festiwalach muzycznych organizowanych przez Agorę i Wyborcza.pl. Co Jest Grane Festival, Olsztyn Green Festival, RE: Rzeszów Festival i Białystok New Pop Festival wypełniły wyjątkową muzyką, spotkaniami z artystami, pysznym jedzeniem i innymi atrakcjami w sumie aż 9 letnich dni. Kolejne wydarzenia planowane są już na przyszły rok!
Gdzie letnie festiwale, tam najciekawsi artyści i najlepsza muzyka. Sezon festiwali organizowanych przez Agorę i Wyborcza.pl rozpoczął w czerwcu Co Jest Grane Festival Women's Voices Edition. W sierpniu odbyły się aż trzy kolejne: zlokalizowany nad malowniczym jeziorem Ukiel Olsztyn Green Festival, debiutujący w tym roku w stolicy Podkarpacia RE: Rzeszów Festival oraz zamykający sezon wakacyjny piąty - jubileuszowy Białystok New Pop Festival.
– Zagraliśmy 68 koncertów, co daje łącznie 62 godziny najlepszej polskiej muzyki, a w ciągu 9 festiwalowych dni odwiedziło nas aż 50 500 festiwalowiczów. To była niezwykła przygoda, pod dwóch latach w końcu w normalnych warunkach, z niezwykłą energią, jaką dało się zobaczyć na scenie i wśród festiwalowiczów – mówi Jacek Zmiczerewski, dyrektor rozwoju biznesu eventów w Agorze.
– W 2022 przeżyliśmy prawdziwy festiwalowy maraton, zorganizowany z miłości do muzyki i z chęci serwowania samych pozytywnych wrażeń. A nagroda, którą otrzymaliśmy w zamian – uśmiech i radość tysięcy festiwalowiczów – wynagradza wszystko – dodaje Anna Pruszyńska, dyrektorka produkcji eventów i festiwali Agory.
Materiał wideo podsumowujący tegoroczne imprezy Agory i Wyborcza.pl można obejrzeć na stronie: https://wyborcza.pl/10,82983,28919744,festiwale-2022-dziekujemy-ze-jestescie-z-nami.html
Ulubiony miejski festiwal kręcił się wokół kobiet
Tegorocznym Co Jest Grane Festival rządziły kobiety, a edycja przybrała nazwę Women's Voices. Po dwuletniej pandemicznej przerwie festiwal odbył się w nowej, wspaniałej lokalizacji – na terenie rekreacyjnym przy Łazienkach Królewskich w Warszawie. W zielonej enklawie serca stolicy wystąpiła czołówka gwiazd polskiej sceny muzycznej, Natalia Przybysz, Daria Zawiałow, Maria Peszek, Brodka, Krzysztof Zalewski, Igo, Karaś/Rogucki i Sorry Boys, a także wyjątkowy Women’s Voices Kolektyw. Tegoroczna edycja Co Jest Grane Festival, podobnie jak poprzednie, miała unikalny piknikowy i międzypokoleniowy charakter. Na odwiedzających w każdym wieku oprócz koncertów gwiazd czekały m.in. strefa spotkań i rozmów na ważne tematy - BE BRAVE, mnóstwo atrakcji dla rodzin z dziećmi, a także świetne jedzenie z różnych stron świata w strefie food trucków.
Oba dni festiwalowe zamykał finałowy koncert najlepszych kobiecych głosów w Polsce, czyli Women’s Voices Kolektyw. W piątek w składzie kolektywu znalazły się: w Ania Karwan, Margaret, Julia Pietrucha i Natalia Przybysz, zaś w sobotę wspólnie zaśpiewały Monika Borzym, Kasia Lins, Maria Peszek i Brodka W obu składach wystąpiła także Paulina Przybysz.
Każda z zaproszonych na Co Jest Grane Festival wokalistek zajmuje ważne miejsce w historii polskiej muzyki, nie boi się śpiewać tego, co myśli, i z każdym kolejnym albumem udowadnia, że połączenie kobiecej wrażliwości i talentu daje spektakularne efekty. – Kolektyw wspaniałych kobiet, najsilniejszych kobiecych głosów polskiej sceny to projekt, z którego jesteśmy dumni. Staramy się, żeby nasze festiwale zaskakiwały, inspirowały i były unikalne. Takie właśnie były dwa koncerty Women’s Voices Kolektyw w Warszawie – mówi Anna Pruszyńska, dyrektorka produkcji eventów i festiwali Agory.
Spektakularny Olsztyn Green Festival. Scena w jeziorze, noc spadających perseidów i najlepsza muzyka
Sierpniowy maraton festiwalowy rozpoczęła największa i najbardziej spektakularna impreza organizowana przez Agorę – Olsztyn Green Festival. Ósmą edycję odwiedziło ponad 30 tysięcy uczestników spragnionych muzyki i niepowtarzalnych wrażeń. Nic dziwnego – już sama lokalizacja – nad malowniczym jeziorem Ukiel na Warmii – sprawia, że bilety i karnety wyprzedają się błyskawicznie. Na festiwalowiczów tym razem czekały spadające z nieba perseidy, delikatny powiew wiatru i muzyka sącząca się ze sceny Warmia i Mazury Stage (zbudowanej na granicy plaży i jeziora; druga, Olsztyn Stage, tuż przy pomoście). Jednocześnie tak, jak nie ma osoby, która nie wyjechałaby z Olsztyn Green Festivalu pod ogromnym wrażeniem, tak nie ma artysty, który nie byłby zachwycony aurą tego miejsca. O najlepszą zadbali w tym roku m.in. Mrozu, autor wielkiego przeboju „Aura”, a także plejada gwiazd: Artur Rojek, Kult, Ralph Kamiński, Fisz Emade Tworzywo, Daria Zawiałow, Igo, Baranovski, Julia Wieniawa, Bokka, Dziwna Wiosna, Ania Karwan, Kasia Lins, Marcin Maciejczak, Maria Peszek, Patrick the Pan, Szczyl, Kaśka Sochacka, Natalia Szroeder, Tymek, Wczasy, Vito Bambino, Zalia i Zdechły Osa.
Piotr Grzymowicz Prezydenta Olsztyna:
– Kiedy w 2014 r. ruszaliśmy z Olsztyn Green Festivalem nawet nie marzyliśmy, że 9 lat później będziemy mogli się pochwalić jednym z najpiękniejszych wydarzeń artystycznych w kraju. To piękno nie wynika wyłącznie ze znakomitego doboru artystów, ale także z niepowtarzalnej lokalizacji, niezwykłej atmosfery oraz otwartego, a jednocześnie bardzo rodzinnego charakteru festiwalu. Obok Olsztyn Green Festivalu nie można przejść obojętnie – każdy, kto chociaż raz był na imprezie, chce tu wracać i co więcej – wraca! Dlatego bilety warto kupić dużo wcześniej, bo bezpośrednio przed festiwalem jest z tym bardzo duży kłopot. To wszystko nie byłoby możliwe bez sprawnej, profesjonalnej organizacji. Od pierwszej edycji jesteśmy związani z tą samą grupą producencką i tym samym partnerem, jakim jest spółka Agora. Zwykło się mówić, że tego typu związki są „na dobre i złe”, jednak patrząc na nasze doświadczenia one są wyłącznie „na dobre”.
Ogromną popularnością na Olsztyn Green Festival cieszyło się również studio spotkań z dobrą energią, w którym dziennikarze „Wyborczej” rozmawiali z gośćmi festiwalu. Wszystkich artystów pytali o ich stosunek do ekologii – okazuje się, że trasy koncertowe mogą być organizowane w zgodzie z naturą i ograniczać szkodliwe dla środowiska odpady. Misją Olsztyn Green Festivalu było bowiem promowanie zielonego, odpowiedzialnego stylu życia i małych kroków, które pomogą nam powstrzymać katastrofę klimatyczną. W tym roku w tej sekcji festiwalu pojawili się również m.in. prof. Szymon Malinowski z Izabelą Sałamachą z Operacji Czysta Rzeka, prof. Ewa Bińczyk, Margaret, Julia Kamińska czy Katarzyna Bilewska z Greenpeace Polska. Z kolei „Gazeta Wyborcza Olsztyn”, wspólnie z Samorządem Województwa Warmińsko-Mazurskiego, rozstrzygnęła plebiscyt „Klimatyczni 2022” na szczególnie interesujące działania inspirujące do ochrony środowiska.
W związku z 8. edycją Olsztyn Green Festival – wspólnie z partnerem festiwalu Nałęczowianką oraz firmą R3Polska – zainagurowana została akcja „Posadź NAŁ drzewo”. W zamian za plastikowe butelki PET lub puszki można było otrzymać karnety na festiwal. To jednak tylko dodatek, gdyż głównym celem akcji jest lokalne sadzenie drzew. Akcja cieszyła się dotychczas ogromnym zainteresowaniem – tylko do końca festiwalu udało się zebrać porcję odpadów, która odpowiada zasadzeniu 123 drzew.
5,5 tys. festiwalowiczów na debiutującym RE:Rzeszów Festivalu
RE: Rzeszów Festival, druga z sierpniowych imprez, to nowość na mapie letnich festiwali muzycznych w Polsce. Takiej imprezy w Rzeszowie jeszcze nie było – cieszyli się rozentuzjazmowani uczestnicy. Przez dwa dni pod scenami RE bawiło się 5,5 tys. ludzi. O muzyczne doznania i niezapomniane emocje zadbali: Margaret, Brodka, Baranovski, Fisz Emade Tworzywo, Mrozu, Natalia Przybysz, Arek Kłusowski, Igo, Ørganek, Zdechły Osa, Szczyl, Pezet oraz znakomici artyści sceny elektronicznej: Novika, Kamp!, A_GIM, Rysy, Coals, Niemoc, Rat Kru, Baasch, An on Bast i Last Robots.
– Rzeszów jest miastem z ogromnym potencjałem i świetną energią. To wielka przyjemność tworzyć nowy festiwal w takim miejscu. Artyści byli zachwyceni energią rzeszowskiej publiczności i mamy wielką nadzieję, że nowy festiwalowy pierwiastek “RE” na stałe wejdzie na mapę muzycznych wydarzeń w Polsce, stając się jedną z ikon Rzeszowa – mówi Anna Pruszyńska, dyrektorka produkcji eventów i festiwali Agory.
RE: Rzeszów Festival był podzielony na dwie sceny: LIVE, którą zawładnęli przedstawicielki i przedstawiciele polskiego hip-hopu, alternatywy oraz rocka znani z oryginalnej twórczości i spektakularnych koncertów. Na Dance Stage wystąpili artyści serdecznie zaprzyjaźnieni z muzyką elektroniczną a zaproszeni do udziału przez Novikę oraz Baascha. Zdaniem wielu gości festiwalu, scena klubowa była strzałem w dziesiątkę. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także rozmowy z artystami w studiu festiwalowym. Najwięcej fanów mieli w Rzeszowie Baranovski i Margaret. Newsroom festiwalowy odwiedzili również duet Rat Kru, Igo, Kamp!, Niemoc. Chętni mogli zrobić sobie zdjęcie z artystami albo podpisać płytę.
Obok muzyki drugim niezwykle istotnym elementem RE: RZESZÓW FESTIVAL były interaktywne instalacje multimedialne. Festiwalowicze mogli przejść przez świetlny portal autorstwa Damiana Ziółkowskiego oraz obejrzeć wyjątkowe projekty artystów z Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych – W Noppera-bō Emilii Ishizaki widzowie doświadczali zmiany obrazu swoich twarzy, na które nakładane były przerażające wirtualne maski. Kolejną instalacją był projekt BE A MAN! Bartosza Wyszyńskiego poświęcony stereotypów na temat „prawdziwej” męskość oraz diBrush, czyli malowanie światłem w pracowni Tomasza Miśkiewicza.
Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa:
– Tegoroczne wakacje były rekordowe pod względem ilości imprez i wydarzeń kulturalnych w Rzeszowie. Przygotowaliśmy ich dla mieszkańców ponad pół tysiąca, a RE: Rzeszów Festival był jedną z największych. Topowi artyści, dwie sceny i tysiące uśmiechniętych ludzi bawiących się na bulwarach nad Wisłokiem to chyba najlepszy dowód na to, że impreza była bardzo udana. Rzeszów to miasto wspaniałych ludzi, którzy chętnie korzystają z okazji do wypoczynku i rozrywki. Zależy mi, aby koncertów na tak wysokim poziomie było w mieście dużo, dlatego już planujemy kolejne wydarzenia.
Jak żegnać lato, to w Białymstoku! Muzyczna uczta w majestatycznym pałacu
Z kolei w ostatni weekend sierpnia odbył się Białystok New Pop Festival, dwudniowa impreza na dziedzińcu Pałacu Branickich. Festiwal z najlepszą muzyką, potężną energią i niepowtarzalną atmosferą tak spodobał się mieszkańcom Białegostoku, że od pięciu edycji pod sceną bawi się kilka tysięcy ludzi. Impreza odbyła się nawet w 2020 r., w czasie pandemii – wtedy koncerty bez udziału publiczności transmitowano online. Tegoroczne lato żegnali: Ralph Kamiński, Fisz Emade Tworzywo, Pezet, Brodka, Bovska, Natalia Nykiel, Natalia Szroeder, Tymek, Marcin Maciejczak, Szeptucha, Szczyl i Zdechły Osa.
Koncerty rozpoczęły się w sobotnie popołudnie i trwały przez dwa dni. Scena plenerowa stanęła na dziedzińcu historycznego Pałacu Branickich. Artyści zachwycali się Białystok New Pop Festivalem. – Białystok, to był magiczny moment, dziękuję Wam za to! – mówił wzruszony Tymek. Ralph Kamiński przyznał, że cieszy się, że na Białystok New Pop Festivalu może być sobą. – To mój drugi raz w Białymstoku. Niebywale miło grać mi tutaj dla Was, bo wiem, że jesteście wolnymi, tolerancyjnymi ludźmi.
Podobnie jak w Warszawie, Olsztynie i Rzeszowie, w Białymstoku również organizatorzy zaprosili artystów na rozmowy. Gościem studia spotkań był m.in. Fisz (Bartosz Waglewski), który przed liczącą kilkaset osób publicznością z nostalgią wspominał kończące się właśnie lato oraz powroty do szkoły i podkreślał, że jest zmęczony polską polityką.
Rafał Rudnicki, zastępca prezydenta Białegostoku:
– Białystok New Pop Festival to bardzo ciekawe muzyczne wydarzenie, które odbywa się w pięknej scenerii na dziedzińcu barokowego Pałacu Branickich. Muzyka w takim miejscu brzmi naprawdę wyjątkowo. Publiczności przez dwa dni festiwalowe organizatorzy serwują ucztę z polskiego rocka, soul, pop, ale też hip-hop i electro. Artyści są dobrani bardzo ciekawie, można powiedzieć, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Jest to z pewnością wydarzenie muzyczne, które łączy pokolenia. Tradycją festiwalową stała się też prezentacja rodzimego artysty, w tym roku był to zespół Szeptucha, który na scenę wprowadził podlaski koloryt i intrygujący miks nowoczesnego brzmienia i tajemniczych zaklęć. Festiwal przenieśliśmy z początku lipca i zakończyliśmy nim wakacje w ostatni weekend sierpnia ten termin okazał się bardzo udany. Publiczność bawiła się doskonale.
Na festiwalach Agory i Wyborcza.pl bawiła się zróżnicowana pod względem wiekowym publiczność. Pod sceną można było spotkać młodzież, ale też ich rodziców, dziadków i całe rodziny z dziećmi. Łącznie przez 9 festiwalowym dni wydarzenia odwiedziło 50 500 festiwalowiczów.
Organizatorzy: Agora S.A. i Wyborcza.pl
CO JEST GRANE FESTIVAL: WOMEN’S VOICES EDITION
Patronat honorowy nad festiwalem objął Prezydent M. St. Warszawy
Partner główny: Answear.com
Partner strategiczny: Skoda
Partner merytoryczny: Stowarzyszenie Autorów ZAiKS
Sponsor: Perła Browary Lubelskie
Partnerzy: Miasto Stołeczne Warszawa, Instax Fuji Film, Szwajcarska Organizacja Turystyczna, Pandora, Belvedere, Factory Annopol i Ursus, Herbapol, Enel-Med Stomatologia, ESTELL Medycyna i Stomatologia Estetyczna.
Patroni medialni: „Wysokie Obcasy”, Rock Radio, Helios, SundanceTV, KMAG, HIRO, KAMPUS, Radio Nowy Świat, Rytmy.pl, CGM, Noizz.
OLSZTYN GREEN FESTIVAL
Współorganizator Urząd Miasta w Olsztynie
Partner główny: Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego
Sponsor: Perła Browary Lubelskie
Partnerzy strategiczni: Merrell, Nałęczowianka
Partner EKO: Dobra Energia dla Olsztyna
Partner logistyczny: DPD
Partner merytoryczny: ZAiKS
Partner miejsca: OSiR Olsztyn
Partnerzy: Kinder Bueno White, Budimex, Instax Fuji Film, Michelin, Salony Muzyczne Riff, Trefl, Port Lotniczy Olsztyn-Mazury, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Inka, Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk, Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Olsztynie, Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Olsztynie, Alcar Autoryzowany Koncesjoner Renault, Galeria Warmińska, Aura Centrum Olsztyna, Społem, Bolero, Remondis.
Patroni medialni: Wyborcza.pl, sieć kin Helios, AMS, Kino Polska, Wp.pl, MADE IN Warmia&Mazury, Radio Nowy Świat, Rytmy.pl, CGM.
RE: RZESZÓW FESTIVAL
Partner główny: Rzeszów Stolica Innowacji
Partner: Estrada Rzeszowska, Polskie ePłatności
Partner merytoryczny: Stowarzyszenie Autorów ZAiKS
Partner artystyczny: Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych
Sponsor: Perła Browary Lubelskie
Patroni medialni: Helios, Kino Polska TV, WP.pl, HIRO, Radio Nowy Świat, „CGM”, Rytmy.pl, Radio Eska
BIAŁYSTOK NEW POP FESTIVAL
Partner główny: Miasto Białystok
Partner merytoryczny: Stowarzyszenie Autorów ZAiKS
Sponsor: Perła Browary Lubelskie
Partnerzy: Kinder Bueno White, Inka, Bolero, BOLERO, Galeria Jurowiecka
Patroni medialni: Helios, WP.pl, Radio Akadera, CGM, HIRO, Radio Nowy Świat, Bia24
Powrót