Godziny pracy 9:00 - 17:00
Przejdź do kontaktu
Spółka
Kurs akcji [PLN]
Zmiana[PLN]
AGORA S.A.
ul. Czerska 8/10
00-732 Warszawa
AGO 0%
mWIG40 0%
WIG-MEDIA 0%
Regon: 11559486
Numer KRS: 59944
NIP: 526-030-56-44
17 maja 2019 / 11:10
Sławomir Kamiński, fotoreporter „Gazety Wyborczej” wygrał Ogólnopolski Konkurs Fotografii Prasowej Grand Press Photo 2019. Zwycięskie zdjęcie zrobił rok temu podczas protestu rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych w Sejmie. Wręczenie nagród Grand Press Photo 2019 odbyło się w czwartek, 16 maja br. w Warszawie.
Grand Press Photo zorganizowały magazyn „Press” i Fundacja Grand Press - w tym roku już po raz 15. W konkursie biorą udział zawodowi fotoreporterzy pracujący w redakcjach prasowych, internetowych i agencjach fotograficznych oraz freelancerzy. Do tegorocznej edycji spośród 4,5 tys. nadesłanych zdjęć jury zakwalifikowało do finału 58 fotografii pojedynczych, 11 reportaży i 4 projekty dokumentalne.
Główną nagrodę Grand Press Photo 2019 odebrał Sławomir Kamiński, od 28 lat fotoreporter „Gazety Wyborczej”. To laureat kilkunastu nagród i wyróżnień w prestiżowych konkursach fotografii prasowej oraz autor kilku wystaw indywidualnych. Zajmuje się fotografią newsową i społeczną, od lat nie ma dnia, by nie można go było spotkać podczas dokumentowania najważniejszych wydarzeń w Polsce. Więcej informacji i zdjęć można znaleźć w wywiadzie ze Sławomirem Kamińskim pt. „Beztlenowiec” na Wyborcza.pl.
Zdjęcie docenione przez jury Grand Press Photo 2019, które zostało wybrane fotografią roku, przedstawia Iwonę Hartwich, matkę niepełnosprawnego Jakuba w starciu ze strażnikiem sejmowym podczas ubiegłorocznego protestu rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych. Pracownik Kancelarii Sejmu usiłuje „ze względów bezpieczeństwa” nie dopuścić do wywieszenia baneru przez okupujących sejmowy korytarz. Sławomir Kamiński zrobił to zdjęcie 24 maja 2018 r. – w 37. dniu protestu.
- Zwycięskie zdjęcie, przez sytuację, którą pokazuje, najzwyczajniej w świecie nas wkurza. Takie ujęcia przechodzą nie tylko do historii fotografii. Używając współczesnego języka, dzięki nim nie można już „odzobaczyć” zarejestrowanej sceny. Historia pokazuje, że tego rodzaju zdjęcia potrafią zmieniać świadomość wielu ludzi, również tych, którzy mogą podejmować ważne decyzje – skomentowała wynik Grand Press Photo 2019 Beata Łyżwa-Sokół, szefowa zespołu Foto „Gazety Wyborczej” i Agencji Gazeta.
Zdjęcie Sławomira Kamińskiego, oprócz nagrody głównej Grand Press Photo, zdobyło I miejsce w kategorii Wydarzenia. A III nagrodę w tej kategorii odebrał Patryk Ogorzałek z „Gazety Wyborczej” za zdjęcie ukazujące kandydata PiS na prezydenta Rzeszowa na chwilę przed wejściem na scenę podczas konwencji programowej partii.
II nagrodą w kategorii Kultura i rozrywka doceniony został też Franciszek Mazur, fotoreporter „Gazety Wyborczej” za zdjęcie najmłodszych adeptek Teatralnej Akademii Musicalu występujących pierwszy raz przed publicznością.
Wyboru fotografii roku oraz laureatów poszczególnych kategorii nagród Grand Press Photo dokonało jury, któremu jak co roku przewodniczył światowej klasy fotoreporter. W 2019 był to Espen Rasmussen – norweski fotoreporter, wielokrotny laureat World Press Photo i Pictures of The Year international (POYi). Do niego należał decydujący głos przy wyborze nagrodzonych zdjęć. W jury zasiadali też: Piotr Małecki (Napo Images, Panos Pictures, Forum), Maria Mann (EPA), Beata Łyżwa-Sokół („Gazeta Wyborcza”), Ahmet Sel (Agencja Anadolu), Andrzej Zygmuntowicz.
Nagrody Grand Press Photo dla zdjęć pojedynczych oraz fotoreportaży zostały przyznane w kilku kategoriach, w tym specjalnych – sponsorskich, doceniono też projekty dokumentalne.
Więcej informacji o rozstrzygnięciu tegorocznej, 15. edycji Grand Press Photo można znaleźć na https://grandpressphoto.pl/
Powrót