15 grudnia 2022 / 12:11
Redakcja „Wyborczej” rozpoczęła wyjątkowy projekt „Ukraińcy w Unii”. W jego ramach na łamach Wyborcza.pl ukażą się teksty oraz podcasty pokazujące więzy łączące Ukrainę z Unią Europejską. Celem projektu, realizowanego we współpracy z Parlamentem Europejskim, jest zbliżenie tego kraju do wspólnoty europejskiej.
Cykl tekstów poświęconych związkom Ukrainy z Unią Europejską zapoczątkował wywiad Bartosza T. Wielińskiego z Robertą Metsolą, przewodniczącą Parlamentu Europejskiego. Rozmowa ukazała się we wtorek, 13 grudnia br. na Wyborcza.pl.
– „Gazeta Wyborcza” od swojego zarania była orędownikiem integracji europejskiej. Teraz, gdy Ukraina podąża na Zachód, tym samym szlakiem, którym niegdyś szła Polska, będziemy ją w tym wspierać. Nas też na tej trudnej drodze wspierano – mówi Bartosz T. Wieliński, zastępca redaktora naczelnego „Wyborczej” i szef działu Świat.
Dziś – w czwartek, 15 grudnia br. na Wyborcza.pl ukazała się rozmowa Bartosza T. Wielińskiego z Radosławem Sikorskim, europosłem Koalicji Obywatelskiej, byłym marszałkiem Sejmu i byłym szefem MSZ i MON. Z kolei w sobotę 17 grudnia br. w magazynie „Wolna Sobota” czytelnicy i czytelniczki „Gazety Wyborczej” znajdą wyjątkowy raport o Ukrainie napisany przez Ukrainkę. Lesya Vakulyuk zadała pozornie proste pytanie, a w istocie fundamentalne – jak działa to państwo. Ceniona dziennikarka i publicystka pokazuje, jak elastyczne i kreatywne okazały się instytucje, dokumentuje zdolności samoorganizacyjne obywateli, ale też wskazuje punkty, w których państwo mogłoby, mimo wojennych trudności, działać lepiej, zrobić więcej.
Łącznie w ramach projektu „Ukraińcy w Unii” na łamach Wyborcza.pl ukaże się około 20 materiałów, w tym podcasty przygotowane przez Urszulę Pieczek, dziennikarkę „Wyborczej” i promotorkę kultury ukraińskiej oraz Bartosza T. Wielińskiego. W 5-odcinkowej serii porozmawiają z Ukraińcami o zmieniającej się przez wojnę tożsamości ukraińskiej, a także o ich wizji nadchodzącej przyszłości.
Wszystkie materiały będzie można znaleźć w serwisie Wyborcza.pl/ukraincywunii – zarówno w języku polskim, jak i ukraińskim.
Partnerem projektu, który potrwa do końca czerwca 2023 r., jest Parlament Europejski.
Od chwili rosyjskiego ataku na Ukrainę zespół „Wyborczej” nie tylko relacjonuje wydarzenia zza naszej wschodniej granicy, ale także podejmuje kolejne działania wspierające objęty wojną kraj. W tym celu m.in. powstały specjalne wydania gazety dla Ukrainek i Ukraińców uciekających przed wojną, a Wyborcza.pl prowadziła sprzedaż subskrypcji cyfrowych-cegiełek. W Klubie Wyborczej o wojnie w Ukrainie rozmawiali m.in. Timothy Snyder i Adam Michnik, a tytuł Człowiek Roku „Gazety Wyborczej” w 2022 r. został przyznany ukraińskiemu pisarzowi, poecie, aktywiście i wolontariuszowi Serhijowi Żadanowi. Do grona organizacji wspierających Ukrainę dołączyła też Fundacja Gazety Wyborczej, która wraz z partnerami ustanowiła Ukrainian Media Fund – fundusz na rzecz ukraińskich mediów.
Powrót