Godziny pracy 9:00 - 17:00
Przejdź do kontaktu
Spółka
Kurs akcji [PLN]
Zmiana[PLN]
AGORA S.A.
ul. Czerska 8/10
00-732 Warszawa
AGO 0%
mWIG40 0%
WIG-MEDIA 0%
Regon: 11559486
Numer KRS: 59944
NIP: 526-030-56-44
5 grudnia 2023 / 12:57
3 dni, 18 młodych dziennikarzy i dziennikarek oraz 12 prowadzących – zakończyła się druga edycja szkolenia Parlamentu Europejskiego dla młodych adeptów dziennikarstwa. Zorganizowały je “Wyborcza” i Fundacja Centrum im. prof. Bronisława Geremka.
W dniach 25-27 listopada w Warszawie odbyła się druga edycja Szkolenia Parlamentu Europejskiego dla młodych dziennikarzy. Wzięło w nim udział 18 młodych dziennikarzy i dziennikarek, tworzących materiały pisane, audio oraz audiowizualne.
W ciągu trzech dni uczestnicy wydarzenia poruszyli tematy dotyczące praktycznych aspektów istnienia Unii Europejskiej, wyborów europarlamentarnych 2024, instytucji Unii Europejskiej, kompetencji Parlamentu Europejskiego, wartości europejskich oraz uwarunkowań lokalnych Polski w Unii Europejskiej. Uczestnicy i uczestniczki szkolenia wzięli też udział w warsztacie pracy reporterskiej w Parlamencie Europejskim, a także wysłuchali prezentacji o “sensie bycia razem” - o tym, jak opowiadać o Unii w czasie wojny. Rozmawiali również o sposobach przeciwdziałania dezinformacji oraz o etyce zawodu dziennikarza.
Młodzi dziennikarze i dziennikarki uczestniczyli również w dwóch konferencjach prasowych z posłami Parlamentu Europejskiego. Pierwsza z nich dotyczyła zniesienia prawa weta oraz szans i zagrożeń z tym związanych, a na pytania odpowiadał poseł Adam Jarubas. Podczas drugiej konferencji, z udziałem posła Marka Balta, omawiano potencjalne zwiększenie uprawnień Unii Europejskiej w zakresie zdrowia, energii, obrony oraz polityki społecznej i gospodarczej. Uczestnicy i uczestniczki konferencji mieli okazję wysłuchać merytorycznych uwag oraz praktycznych wskazówek od Justyny Dobrosz-Oracz, dziennikarki i sprawozdawczyni sejmowej „Gazety Wyborczej”.
Dziennikarze i dziennikarki brali też udział w grupowych oraz indywidualnych konsultacjach na temat własnego materiału, który stworzyli w ramach zajęć.
Wśród prowadzących zajęcia byli: Miłosz Wiatrowski-Bujacz, Zosia Wanat, Justyna Dobrosz-Oracz, Piotr Maciej Kaczyński, Bartosz Wieliński, Filip Szulik-Szarecki, Maciej Czajkowski, Łukasz Lipiński, Agata Kowalska, Mateusz Kicka, Marek Prawda oraz Bartosz Ochapski.
Materiały uczestników i uczestniczek szkolenia, w formie pisanej, audio i wideo, są obecnie oceniane przez komisję, a autorzy lub autorki najlepszych materiałów wezmą udział w drugim module szkoleniowym, odbywającym się w Brukseli.
Szkolenie zorganizowały “Wyborcza” i Fundacja Geremka na zlecenie Parlamentu Europejskiego.
Relację wideo ze szkolenia można obejrzeć tutaj.
Powrót