Komunikat prasowy
Jury Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki wyłoniło z 10 nominowanych książek - 5 finałowych reportaży.
Tegoroczni finaliści to:
1. Elisabeth Asbrink, W Lesie Wiedeńskim wciąż szumią drzewa (Och i Wienerwald star träden kvar), ze szwedzkiego przełożyła Irena Kowadło-Przedmojska, wyd. Czarne; 2. Katherine Boo, Zawsze piękne. Życie, śmierć i nadzieja w slumsach Bombaju (Behind the Beautiful Forevers. Life, death, and hope in a Mumbai undercity),z angielskiego przełożyła Adriana Sokołowska-Ostapko, wyd. Znak; 3. Mark Danner, Masakra w El Mozote. Opowieść o deprawacji władzy (The Massacre at El Mozote), z angielskiego przeł. Krzysztof Umiński, wyd. Wielka Litera; 4. Wojciech Jagielski, Trębacz z Tembisy. Droga do Mandeli, wyd. Znak;5. Filip Springer, Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach, wyd. Karakter i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
Finałowa piątka została dzisiaj ogłoszona na łamach "Gazety Wyborczej" i na Wyborczej.pl.
Od 17 kwietnia2014 r. przez pięć tygodni, do 15 maja 2014 r., na łamach Dużego Formatu publikowane będą rozmowy z wszystkimi finalistami Nagrody.
Laureat 5. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego 23 maja 2014 r. zostanie ogłoszony na uroczystej gali, która odbędzie się w Muzeum Historii Żydów Polskich. Zwycięzca otrzyma 50 tys. zł, a nagrodą w wysokości 15 tys. zł zostanie wyróżniony autor najlepszego przekładu.
W jury, które wybierze laureata, zasiadają: Maciej Zaremba Bielawski (przewodniczący), Piotr Mitzner, Elżbieta Sawicka, Iwona Smolka i Olga Stanisławska.
Wszyscy finaliści oraz dotychczasowi laureaci: Jean Hatzfeld, Swietłana Aleksijewicz, Liao Yiwu i Ed Vulliamy, wezmą udział 24 maja 2014 r. w spotkaniach z czytelnikami podczas Dnia Reportażu na Warszawskich Targach Książki, które odbędą się na Stadionie Narodowym.
Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki została ustanowiona przez władze samorządowe Miasta Stołecznego Warszawy i jest współorganizowana przez "Gazetę Wyborczą", z którą pisarz był związany od momentu jej powstania. To hołd stolicy dla wybitnego pisarza i reportera. Wyróżnienie ma charakter międzynarodowy i jest przyznawane co roku za najlepszy reportaż książkowy opublikowany w Polsce i po polsku między 1 stycznia a 31 grudnia roku poprzedniego. Zgłoszenia do nagrody może dokonać każdy - czytelnicy, wydawcy, autorzy.
Rozpatrywane są tylko pierwsze wydania książek autorów żyjących.
Organizatorzy nagrody: Miasto Stołeczne Warszawa i stołeczna redakcja "Gazety Wyborczej".
Mecenas nagrody: Kulczyk Investments.
Partnerzy nagrody: Polski PEN Club, Instytut Adama Mickiewicza, Instytut Książki, British Council, Instytut Polski w Sztokholmie, Muzeum Historii Żydów Polskich, Warszawskie Targi Książki, Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej, Empik, Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury, Fundacja im. Ryszarda Kapuścińskiego - Herodot, Centrum Badań i Edukacji im. R. Kapuścińskiego.
Patroni medialni: TVP2, Tok FM, Wyborcza.pl, Gazeta.pl, "Kontynenty".
Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.