2 marca 2020 / 14:52
Wskazówki, jak stać się mistrzynią wystąpień publicznych; kompendium wiedzy o śmieciach; poradnik dla remontujących kobiet; inspirująca historia neurolożki, która pokonała raka mózgu; biografie żon i kochanek nazistów; refleksje nad współczesną Rosją; reporterską opowieść o Salomonie Morelu - ocalonym z Holocaustu, który stał się oprawcą w powojennym obozie "Zgoda"; nowa powieść sensacyjna Macieja Siembiedy oraz ilustrowana opowieść o piórach dla najmłodszych. Na marzec 2020 r. Wydawnictwo Agora przygotowało dziewięć premier.
Wskazówki, jak stać się mistrzynią wystąpień publicznych; kompendium wiedzy o śmieciach; poradnik dla remontujących kobiet; inspirująca historia neurolożki, która pokonała raka mózgu; biografie żon i kochanek nazistów; refleksje nad współczesną Rosją; reporterską opowieść o Salomonie Morelu - ocalonym z Holocaustu, który stał się oprawcą w powojennym obozie "Zgoda"; nowa powieść sensacyjna Macieja Siembiedy oraz ilustrowana opowieść o piórach dla najmłodszych. Na marzec 2020 r. Wydawnictwo Agora przygotowało dziewięć premier.
W tym miesiącu miłośnicy inspirujących poradników, biografii, reportaży czy powieści sensacyjnych znajdą coś dla siebie. Nie zabraknie również propozycji na najmłodszych. Poniżej lista wszystkich tytułów ułożonych według gatunków.
Poradnik
1. Dorota Warakomska „Śmiało. Mów własnym głosem” [premiera 4 marca]
Dorota Warakomska to znana dziennikarka, coach, działaczka na rzecz kobiet i trenerka wystąpień publicznych swoją najnowszą książkę kieruje do kobiet potrzebujących wskazówek w obszarze wystąpień publicznych. „Śmiało. Mów własnym głosem” to poradnik pełny praktycznych rad dla kobiet, które wygłaszają wykłady, mają prezentację na konferencjach, biorą udział w panelach, ale też tym, którym brakuje odwagi do zabierania głosu podczas zebrań w szkole czy narad w pracy, a także tym, które chcą się lepiej prezentować podczas spotkań z klientami. Warakomska, która słynie z działalności społecznej, nie ukrywa, że chce tą książką wzmocnić kobiety. Nie tylko występujące publicznie.
Książkę można nabyć w księgarniach od 4 marca br., a już teraz jest dostępna na kulturalnysklep.pl
2. Stanisław Łubieński „Rzecz o śmieciach” [premiera 11 marca]
„Rzecz o śmieciach” to kompendium wiedzy i ciekawostek o śmieciach oczywistych - jak np. plastikowe torebki - i nieoczywistych np. które myśliwi zostawiają w ciałach zabitych przez siebie zwierząt. Stanisław Łubieński analizuje śmieci we własnym koszu, w osiedlowych śmietnikach, na wysypiskach, w lasach i oceanach, a nawet w czasie wykopalisk archeologicznych. Wszystko to po to, aby zaprezentować m.in. niebezpieczeństwa związku śmieci i natury; opowiedzieć historię plastiku czy diagnozować w ludzkości ekologiczną neurozę.
Książkę można nabyć w księgarniach od 11 marca br., oraz m.in na kulturalnysklep.pl
3. Barbara Janisch, Joanna Kubiakowska „Robię sobie remont. Podstawowe wykończenia i naprawy w domu. Dziewczyński poradnik” [ premiera 25 marca]
Awaria spłuczki, odpadający kafelek, dziura w ścianie? Napraw to sama! "Robię sobie remont. Podstawowe wykończenia i naprawy w domu. Dziewczyński poradnik" to książka, dzięki której kupisz sobie zestaw narzędzi i pokochasz majsterkowanie! Autorki poradnika zachęcają wszystkie kobiety do tego, żeby sięgnęły po wiertarkę, wkrętarkę czy młotek. Przekonują, że same możemy zawiesić lampę, skręcić regał, zagipsować i pomalować ścianę, wytapetować pokój i przykleić płytki w łazience... a na dodatek czerpać radość z samodzielnego remontowania i majsterkowania!
Książkę można nabyć w księgarniach od 25 marca br., oraz m.in. na kulturalnysklep.pl
Biografie, wspomnienia
4. Barbara K. Lipska, Elaine McArdle „Neurolożka. Piękny umysł, który się zgubił” [premiera 11 marca]
Wybitna neurolożka, specjalistka chorób psychicznych, mieszkająca w Stanach Zjednoczonych Polka, Barbara Lipska dowiaduje się, że ma raka mózgu. Choroba rozwija się błyskawicznie. Objawy przypominają demencję i schizofrenię. Wydaje się, że nie ma nadziei dla doktor Lipskiej, która nagle zupełnie traci kontakt z rzeczywistością. Jednak zdarza się cud. Terapia odnosi skutek, kobieta wraca do zdrowia. Wtedy okazuje się, że zdarzył się drugi cud: neurolożka nie tylko doszła do siebie, ale też zapamiętała wszystko, co wyprawiał jej mózg w okresie choroby. Badaczka mózgu nie tylko sama doświadczyła szaleństwa, ale też zarejestrowała, na czym ono dokładnie polegało.
„Neurolożka. Piękny umysł, który się zagubił” to poruszająca opowieść o tym, jak choroba psychiczna zmienia człowieka, jak wpływa na jego osobowość i pamięć, oraz o tym, jakich pokładów człowieczeństwa nie ma szans dotknąć.
Książkę można nabyć w księgarniach od 11 marca br., oraz m.in na kulturalnysklep.pl
Reportaż/Historia
5. Władisław Inoziemcew „Nienowoczesny kraj. Rosja w świecie XXI wieku” [premiera 11 marca]
Czym różni się Rosja od większości współczesnych państw? Dlaczego pozostawała anachroniczna praktycznie na każdym etapie rozwoju? Dlaczego dzisiaj nie należy próbować „demontować” obskuranckiego i niedemokratycznego rosyjskiego reżimu i co w takim razie zrobić z największym krajem świata? Na te pytania stara się odpowiedzieć Władisław Inoziemcew w książce „Nienowoczesny kraj. Rosja w świecie XXI wieku”. Znany rosyjski politolog, punkt po punkcie wylicza i wyjaśnia rosyjskie osobliwości i fenomeny - od niepojętej, obecnej symbiozy wolnego społeczeństwa z autorytarną władzą i korupcji, która stała się zasadą życia, przez lekceważenie problemów "zwykłych" ludzi, pogardę dla ekonomicznej efektywności, masowe produkowanie fejku w edukacji i nauce, aż po mętne pojęcie "rosyjskiego miru" oraz histeryczną politykę zagraniczną. A wszystko na tle i w porównaniu ze współczesnym światem, czyniącym postępy dzięki powszechnej modernizacji, globalizacji i dbaniu o prawa człowieka...
Z okazji premiery książki odbędzie się spotkanie autorskie z Władisławem Inoziemcewem, 26 marca br. godz. 19:00 w warszawskiej siedzibie „Gazety Wyborczej” przy ul. Czerskiej 8/10. Szczegóły wydarzenia zostaną ogłoszone wkrótce.
Książkę można nabyć w księgarniach od 11 marca br., oraz m.in na kulturalnysklep.pl
6. James Wyllie „Żony nazistów” [premiera 25 marca]
Gdy świat cierpiał głód, one żyły w przepychu, wśród kradzionych obrazów, niewolniczej służby, przedmiotów wyprodukowanych w obozach koncentracyjnych. Kochały, kłóciły się, walczyły o pozycję w oczach wielbionego Hitlera. Stały u boku mężów i kochanków, hitlerowskich zbrodniarzy, równie gorliwie jak oni wyznając nazistowską ideologię.
Kim naprawdę były Gerda Bormann, Magda Goebbels, Carin i Emmy Goering, Ilse Hess, Lina Heydrich i Margaret Himmler, żony i przyjaciółki luminarzy III Rzeszy? Jaki miały na nich wpływ? Ile wiedziały? James Wyllie udowadnia, że nie były postaciami drugorzędnymi, nieświadomymi czynów bliskich im mężczyzn. W przypadku każdej z tych kobiet życie u boku potwora było wyborem. Książka „Kobiety nazistów” przywraca im miejsce na pierwszym planie niechlubnej historii.
Egzemplarz można nabyć w księgarniach od 25 marca br., oraz m.in na kulturalnysklep.pl
7. Anna Malinowska „Komendant. Życie Salomona Morela” [premiera 25 marca]
Po bestsellerowej „Brunatnej kołysance” Anna Malinowska wraca z kolejną wojenną reporterską opowieścią.
Bohaterem książki „Komendant. Życie Salomona Morela” jest tytułowy Salomon Morel, funkcjonariusz powojennej służby więziennej, oskarżony o zbrodnie przeciwko ludzkości. Malinowska śledzi jego losy, próbując zrozumieć, jak to się stało, że Żyd z podlubelskiej wsi, którego rodzina została zamordowana podczas wojny, został słynącym z okrucieństwa komendantem obozu "Zgoda", gdzie po upadku III Rzeszy przetrzymywano w strasznych warunkach i torturowano Ślązaków.
Książkę można nabyć w księgarniach od 25 marca br., oraz m.in na kulturalnysklep.pl
Kryminał
8. Maciej Siembieda „Wotum” [premiera 11 marca]
9 grudnia 2012 roku dochodzi do zamachu na obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Gdyby nie pancerna szyba zainstalowana tuż przed atakiem, największa świętość Polaków przestałaby istnieć. Definitor zakonu paulinów uważa, że za zamachem stoi tajna sekta, której historia związana jest z tajemnicą sięgającą czasów króla Jana Kazimierza. Do rozwiązania zagadki angażuje detektywa z IPN Jakuba Kanię. Podjęty przez Kanię trop prowadzi do opactwa Saint-Germain-des-Prés w Paryżu, a stamtąd w okolice Głogówka na Opolszczyźnie, gdzie obraz Czarnej Madonny został ukryty podczas potopu szwedzkiego i gdzie do dziś znajduje się jego tajemnicza kopia. Ale czy to na pewno kopia? Kim naprawdę jest jeden z najbogatszych Polaków – człowiek nazywany Szamanem – i po co zatrudnił szalonego naukowca, specjalistę od biorezonansu?
„Wotum” to wysnuta z prawdziwych zdarzeń powieść sensacyjna w której autor misternie przeplata przygody rodem z książek detektywistycznych z historycznymi ciekawostkami w stylu thrillerów Umberta Eco.
Maciej Siembieda to wieloletni reporter zajmujący się śledztwami historycznymi. Jest jednym z najoryginalniejszych twórców literatury sensacyjnej w Polsce, mistrzowsko łączącym historyczne fakty i ciekawostki z tempem i napięciem właściwym thrillerom.
Mało kto potrafi napisać rasowy, trzymający w napięciu thriller, a przy tym pokazać kawał współczesnej Polski - zarówno tej prowincjonalnej, jak i widzianej ze szczytów władzy. Ta umiejętność obserwacji czyni Macieja Siembiedę pisarzem wnikliwym i wyjątkowym, zaś „Wotum” - powieścią zabójczo dobrą.
Mariusz Czubaj
Książkę można nabyć w księgarniach od 11 marca br., a już teraz jest dostępna na kulturalnysklep.pl
Dla dzieci
9. Britta Teckentrup „Ptaki i ich pióra” [premiera 25 marca]
„Ptaki i ich pióra” to kontynuacja „Jajka” – książki obrazkowej nagrodzonej na prestiżowych międzynarodowych targach książki dla dzieci w Bolonii. Znana niemiecka pisarka i ilustratorka tym razem opowiada o piórach. Opowiada za pomocą słów i wspaniałych ilustracji. Jak są zbudowane? Czym się od siebie różnią? Na jakiej zasadzie pomagają się ptakom unosić w powietrzu? Który ptak ma najwięcej piór? To tylko kilka spośród licznych pytań, z którymi mierzy się Teckentrup, nie ukrywająca swojego podziwu dla cudu natury, jakim jest ptasie pióro.
Książkę można nabyć w księgarniach od 25 marca br., oraz m.in na kulturalnysklep.pl
Powrót